Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Ömrü boyunca her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Cilt kanserinden sonra kadınların en çok yaşadığı sağlık sorunlarından biridir. Meme kanseri çok büyük oranda kadınlarda görülebilmekte olup çok ender olarak erkeklerde de görülebilmektedir. Daha önce ailesinde meme kanseri olamn bir kadının meme kanseri olma ihtimali çok ama çok yüksektir. Hatta bu oranının %20’lere kadar çıkabildiğini de söylemekte fayda var. Eğer ailenizde meme kanseri vakası var ise, mutlaka uzman bir doktor aracılığı ile düzenli bir şekilde meme kanseri taramalarına girmeniz gerekmektedir. Düzenli tarmalar sayesinde meme kanseri erken teşhis edilebilir ve diğer organlara sıçramadan hayati risk faktörü azaltılmış olur.

 

Meme Kanseri Belirtileri

Kadınlar genel olarak iki ayda bir uzman bir doktora  görünerek göğüs muayanesi olması gerekmektedir. Buna ek olarak en az bir hafta süre ile sütyensiz bir şekilde ayna karşısında oturup kolları indirip kaldırma sureti ile çalışıtırın. Ardından koltuk altınızı ve göğsünüzü  izlemeye başlayın herhangi bir değişiklik veya anormallik seziyorsanız hemen bir göğüs muayenesine gözükün.

 

Göğslerinizi ayna karşısında incelerken, kızarıklık şişkinlik veya ağrı, pullanma gibi belirtiler varsa muhakkak bir doktora gidiniz. Göğüs kanserinin en yaygın belirtilerinden biridir. Ayrıca bu bulguları hissetiğinizi veya gördüğünüzüde doktorunuza söylemelisiniz.

 

Her iki ayda bir mutlaka düzenli olarak mamaografi çektirmeli ve göğüs muayenesine gözükmelisiniz. Yukarda bahsettiğimiz belirti tespit hareketlerini de sürekli olarak en az haftada bir defa tekrar ederek meme kanseri olup olmadığınızı ve meme kanseri belirtilerini taşıyıp taşımadığınızı kontrol etmelisiniz.  Peki meme kanseri risk faktörleri nelerdir? Hangi durumlarda risk artmaktadır?

 

Yaş Faktörü

 

Yaş ilerledikçe meme kanserine yakalanma riskiniz artar. Her 8 kadından biri yaşamları boyunca en az bir defa meme kanserine  yakalanırlar. Ancak göğüs kanserine yakalanan insanların genel olarak yaş profili 45 ve üzeridir. Ancak bu rakam da sizi yanıltmasın. çOk ufak yaşlarda bile meme kanserine yakalanabilirsiniz.

 

Geç Hamilelik

Eğer erkenden hamile kalmadıysanız göğüs kanseri riskiniz artar. 30 -40 yaşından sonra hamile kalmak göğüs kanseri riskini ciddi oranda artırır. Bu nedenle genel olarak bayanlarıun 30 yaşından öne çocuk yapmaları tavsiye edilmektedir.  Ayrıca genetik faktörler de meme kanserine yakalanmada çok etkilidir. Ailenizde ve akrabanızda meme kanseri olan kadın sayısı arttıkça sizin de meme kanserine yakalanma ihtimaliniz artar.

Etiketler