Hamilelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır? Sağlıklı beslenmek zinde ve mutlu hissetmek için en önemli şeylerden biridir. Özellikle sağlıklı gıdaların önemi hamilelikte döneminde çok fazla artmaktadır. Hamileliğin ilk günlerinden itibaren bebeğinizin sağlıklı gelişimi ve beslenmesi için sağlıklı ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir.  Normal düzende de sağlıklı beslenen anne adayları da mevcut beslenme düzenlerinde ufak birkaç değişiklik yaparak hem kendileri hem de bebekleri için pek çok olumlu etki yaratabilirler.

 

 

 

Hamilelik esnasında yapılan pek çok beslenme hataları bebeğinizin sağlığına ciddi zararlar verebilir. Bu hatalar genel olarak çok fazla besin tüketip kilo almak alerjen gıda tüketimi olarak sıralanabilmektedir. Anne adayının sağlıksız beslenme ile aldığı gereksiz kilolar diyabet riskini ölümcül oranda artırabilirken dengesiz beslenmenin ve kilo almanın bir sonucu olarak bebeğinizde erken doğum ölü doğum veya düşük gibi riskler de görülebilmektedir.  Ayrıca bebek ana rahmindeyken gelişim yetersizliği gösterirse kronik bağırsak hastalıkları ile doğabilir. Peki hamilelikte bebek ve kendi sağlığını korumayı düşünen bir anne adayı nasıl beslenmeli ve beslenmesine nasıl özen göstermeli?

 

 

 

Hamilelik süresince dengeli besin tüketiminin önemi  oldukça fazladır. Başta protein ve kalsiyum olmak üzere temel besin maddelerinin ve minerallerinin tüketimi bebek ve anne sağlığı için son derece önemlidir.

 

 

 

Protein

 

 

 

Gebelik süresince anne ve bebeğin ihtiyacı olan amino asitleri içeren bol miktarda protein içeren gıdaları tüketmek oldukça faydalıdır. Bu gıdalara örnek vermek gerekecek olursa, et tavuk yumurta yağ asitleri bakımından son derece zengin olan somon balığı gibi gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca hayvansal kaynaklı proteinlere ek olarak bitkisel kaynaklı fasulye nohut soya fasulyesi gibi gıdaların tüketimi de anne ve bebek sağlığı için son derece değerli olacaktır. Etler enfeksiyon riskine karşın son derece iyi pişirilmeli ve yağsız tüketilmelidir.

 

 

 

Kalsiyum

 

Kalsiyum içeren gıdalar bebeğin kemik oluşumunda son derece önemli rol oynar. Süt ve süt ürünler içeren gıdalar kalsiyum içermektedir. Süt, peynir, kefir gibi ürünler son derece sağlıklı ve gebelik süresince anne ve bebek sağlığı için önemlidir. Gebelik süresince kalsiyum ihtiyacı arttığından bu gıdalarla karşılamak zor olabilir. Bu nedenle dışarıdan ek takviyelerle kalsiyum ihtiyacını dengeleyebilirsiniz.

 

 

 

Folik Asit

 

Bebek gelişiminde önemli bir faktör olan folik asit, pek çok gıda içerisinde bulunabiliyor. Bu gıdalara biraz örnek verecek olursak, mercimek, koyu yeşil renkteki sebzeler, brokoli gibi gıdalardır.

 

 

 

B Vitaminleri

 

Her büyüyen bebeğin yoğun miktarda B vitaminine ihtiyacı vardır.  B vitamini ihtiyacı tam tahıllı gıdalar alınarak kolayca karşılanabilir.  Yulaf kepeği, tam tahıl içeren ekmekler, çavdar, arpa gibi gıdalar b vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılayabilirler.

 

 

 

C Vitamini

 

Vücut sağlığı için en gerekli vitaminlerden biri olan C vitamini gün içerisinde mutlaka yoğun olarak tüketilmelidir. Günde en az 100 mg C vitamini alınması bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. 100 mg C vitamini, iki portakal veya 3-4 adet mandaline tüketilerek kolayca alınabilmektedir.

Etiketler