Gebelik Esnasında Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi modern şehirlerde çok kolay bir şekilde zayıflayabilmektedir. Zayıflayan bir bağışıklık sistemi her türlü hastalığa yakalanma riskini kat kat artırabilmektedir. Çok zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz,kısa süre içerisinde basit bir nezleden dahi hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek çok ama çok önemli bir şeydir. Günümüzde bağışıklık sisteminin zayıflamasına pek çok etken neden olur, sağlıksız yaşam tarzı, stres, yorgunluk, bağışıklık sistemini önemli ölçüde zayıflatır. Özellikle diyet yaparken hastalıklara daha kolay yakalanmanızın nedeni yeteri kadar beslenmiyor olmanızdan kaynaklanmaktadır. Vücudunuzun savunma sistemini güçlendirebilmek için gerek diyet yaparken gerek günlük hayatta pek çok sağlıklı gıda tüketmeniz gerekir. Peki savunma sistemini güçlendiren ve bol miktarda antioksidan içeremn gıdalar hangisidir? Bu yazıda sizlere bağışıklık sistemini güçlendiren 10 besin hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

 

Arı Sütü

 

Arı sütü arılar tarafından üretilen etkili bir besin kaynağıdır. Arı sütü bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde destekleyen doğal ve organik bir gıdadır. Hava sıcaklığı ile beraber düşen savunma sisteminizi canlandırmanın en doğal yolu arı sütü tüketmekte geçiyor olabilir.

 

Mantar

Mantarlar doğada serbest halde bulunan bitki-hayvan olarak sınıflandırılan canlılardır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu dinç tutar.

 

Yulaf Kepeği

Yulaf magnezyum ve çinko açısından son derece zengin doğal bir gıdadır. Ayrıca içermiş olduğu yüksek miktardaki lif sayesinde sindirim ssitemini de önemli ölçüde destekler. Pek çok hastalıklara karşı güçlü bir kalkan oluşturur.

Bal

Normalden fazla öksürüyorsanız, kullanabileceğiniz en doğal ilaç baldır. Soğuk algınlığı veya gripten muzdarip olduğunuz zamanlarda mutlaka bol bol bal tüketin. İçeriğindeki antiseptik özellikler sayesinde bağışıklık sistemini önemli ölçüde geliştirmektedir.

 

Badem

Badem E vitamini açısından son derece zengin bir kuruyemiştir. Vücudun pek çok bölgesindeki toksinleri önemli ölçüde azaltır. Yüksek miktarda antioksidan içerdiğinden virüslerden ve bakterilerden vücudunuzu korur.

 

Su

Suyun ne işi var demeyin. Pek çok hastalığın tedavisi su olmadan çzülmüyor. Su vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudumunuzun her noktasının ciddi anlamda bir sıvı tüketimine ihtiyacı vardır. Çay kahve gibi içeceklerin haricinde günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

 

Kırmızı Meyveler,Sebzeler

Kırmızı renkteki sebzeler ve meyveler koroten ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu bileşenler vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanmanıza önemli ölçüde engel olur.

Soğan

Her yerde sağlıklı olduğuna dair bilgiler aldığımız Soğan, doğal antibiyotiktir. Pek çok açıdan vücudun savunma sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Soğan daha zinde olmanızı sağlar.

 

Sarı Meyveler

Turunçgiller ve sarı renkteki pek çok meyve vücudun savunma sistemini önemli ölçüde güçlendirir. Limon, portakal, mandalina,kavun gibi meyveler yüksek oranda antioksidan maddeler içerir. C vitamini bakımından da oldukçe zengin olan bu meyveler pek çok hastalığın önlenmesinde etkilidir.

 

Sarımsak

 

Soğan gibi doğal antibiyotik bitkilerinden biridir. Yemeklere eklendiğinde hoş bir tad verir ve büyük ölçüde bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Bakteri ve virüslere karşı doğal kalkan görevi gören soğan ayrıca tansiyon ve kalp damar hastalıkları için de son derece faydalı bir bitkidir.

 

Etiketler